Зеленски со лоши вести: Ако паднат Северодоњецк и Лисичанск, Украина ќе се приближи кон страшен крај

пред 6 дена

Претседателот на Украина – Володимир Зеленски изјави дека битката за двата клучни градови во регионот Донбас – Северодоњецк и Лисичанск се приближува кон страшен крај.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

Според информациите на украинските медиуми, војниците кои ги бранат ови два града се предаваат во се поголем број. Постојат индиции дека руската војска ги освојува овие градови и наскоро ќе го стави Донбас под своја контрола.

Украински војници се предаваат преку целата линија на фронтот во близина на Лисичанск и Северодоњецк, соопштил денеска офицер на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛНР) – Андреј Марочко, пренесува руската новинска агенција „ТАСС“.

Зеленски, пак, вели дека „битката влегува во некој вид на страшен крај“.

Странските медиуми јавуваат дека „борбите се претворија во војна до исцрпување, а и двете страни претрпеа големи загуби“.

 

Share

go88 bản web go88 apk ios go88 game bài đại gia đẳng cấp nhất 2021

sunwin mẽ sunwin club apk đăng ký sunwin

Scroll to Top