Истражување: Заштитатa со вакцината на „Модерна“ трае најмалку шест месеци

пред 3 години

Новите истражувања покажуваат дека заштитата од Ковид-19 со помош на вакцината на „Модерна“ трае најмалку шест месеци, објави АП.

Во извештајот на „Њу Ингланд журнал оф медисин“ се наведува она што „Фајзер“ го најави минатата недела за неговата вакцина, а тоа е дека вакцината на „Модерна“ работи на истиот принцип.

И двата извештаи, на компаниите „Фајзер“ и „Модерна“, се темелат на тестови на десетици луѓе кои примиле вакцина за време на студиите на кои им претходела масовна имунизација.

Сепак, тие студии биле направени пред појавата на нови, позаразни видови, поради што во посебен извештај во медицинското списание пишува за загриженоста за мутирани типови на ковид.

„Фајзер“ и „Модерна“ соопштија дека работат на ажурирање на вакцините или можност за давање уште една доза, доколку е потребно против новите видови.

Share
Scroll to Top