Истражување: Луѓето кои прележале Ковид-19 се соочуваат и со опаѓање на косата

пред 1 недела

Најновото истражување покажува дека над 20 проценти од луѓето кои биле заразени со Ковид-19, покрај заморот, губењето на мирисот и болки во градите, се соочуваат и со опаѓање на косата.

Во студијата објавена во списанието „Лансет“ се наведува дека кај 359 од 1.655 хоспитализирани во Вухан, односно 22 отсто од пациентите се соочиле со паѓање на косата шест месеци по лекувањето.

Дерматолозите наведуваат дека паѓањето на косата е нормален психолошки одговор на стресот и тоа е привремено, но оти Ковид-19 може да предизвика алопеција односно трајно опаѓање на косата.

– Целата на студијата беше да се утврдат долготрајните последици врз луѓето кои прележале Ковид-19, се наведува во студијата на Кинеската академија на медицинските науки.

Share

Watch The Seven Deadly Sins: Wrath of the Gods (Dub) Episode 16 (https://crunchyrollfree.com/m/zo7E/ep-16) at Crunchyroll watch one piece stampede online free crunchyroll

Watch Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Episode 3 (https://gogoanime.be/m/p002/ep-3) at GoGoAnime gogoanime god of highschool

Scroll to Top