Кафуле старо 127 години ги затвора вратите

пред 1 месец

Пандемијата им нанесе голема штета на виенските ресторани. Сега им се заканува нова криза, особено поскапувањето, пред се енергетиката, поради што почнаа нови затворања.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

Најавено е дека по 127 години работа, кафулето „Вестенд“ ги затвора вратите.

Кафулето, отворено во 1896 година, се затвора поради неможноста да се надминат повисоките фиксни трошоци.

„ Кризата со короната, високите цени на енергијата, како и високите фиксни трошоци ги принудија кафулињата да преземат радикален чекор за затворање“, напиша главниот уредник на магазинот „Фалтер“, Флоријан Кленк.

Тој апелираше до властите во Виена да не го дозволуваат тоа, бидејќи „Вестенд“ е еден од знаците на злото.

Засега се уште не е соопштено кога ќе биде последниот ден од работа на кафулето „Вестенд“, кое е само еден од низата угостителски објекти кои повеќе не можат да опстанат во се потешки околности.

Share

sun win

game sunwin sunwin web sunwin.apk mới nhất

tải sunwin

sunwin club

sunwin.apk mới nhất sunwin.apk mới nhất sunwin web

Scroll to Top