Курти: Нема да дозволам друга српска држава на Косово

пред 11 месеци

Косовскиот премиер Албин Курти изјавил за албанската телевизија „Сири“ дека нема да дозволи „друга српска република на Косово, слична на онаа која постои во БиХ“.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

„Не сум против Србите, но Србија е против нас и не моќам да дозволам друга српска република на Косово, слична на онаа која ја имаат во Босна затоа што таму почнаа да ги соединуваат општините со мнозинство српско население и со тоа да прават автономен ентитет која ја саботија државата БиХ“ – вели Курти.

Тој верува дека постои „слична цел и на Косово“ и наведе дека лидерите во Србија пред неколку години се обидоа да направат проект за размена на територии.

Курти не може да каже дека тој проект е мртов, ама тврди дека идејата пропадна.

Српскиот премиер повтори дека се противи за иницијативата „Отворен Балкан“ и ја обвини Србија дека се обидува да го дестабилизира Балканот.

Share
Scroll to Top