Лукашенко: Украина истрела проектили кон Белорусија, сакаат да провоцираат

пред 1 месец

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека Украина пред три дена се обидела да нападне воени објекти на белоруска територија, но дека тие ги пресретнале сите проектили, пренесува државната новинска агенција „Белта“.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

Лукашенко, кој не дал докази за тврдењето, рекол дека Белорусија не сака војна со Украина, но дека ќе се бори доколку нејзината територија биде нападната.

„Не провоцираат. Морам да ви кажам дека пред три дена, можеби и ден повеќе, од територијата на Украина имаше обид за напад врз воени објекти на територијата на Белорусија“, ја пренесе агенцијата „Белта„ изјавата на Лукашенко.

„Но, фала му на Бога, противвоздушните системи Панцир успеаја да ги пресретнат сите проектили истрелани од украинските вооружени сили“, додал тој.

Лукашенко кажал дека белоруските трупи не учествуваат во она што Москва го нарекува „специјална воена операција“ во Украина.

Share

game bài sunwin sunwin game bài sunwin

tải sunwin sunwin club sunwin club

game sunwin sunwin.apk mới nhất game sunwin

sunwin tài xỉu sunwin sunwin

sunwin

Scroll to Top