Москва го возвраќа ударот – протерува дипломати од балтичките земји

пред 2 години

Руското Министерство за надворешни работи денеска ги покани на разговор амбасадорите на трите балтички земји со цел да ги информира за протерувањето на дел од нивните дипломати, пренесе ТАСС.

Овој потег е одговор на претходните одлуки на балтичките земји.

На почетокот на овој месец, Летонија, Естонија и Литванија протераа вкупно десет руски дипломати во координирана акција.

Share
Scroll to Top