НАТО ќе ја разгледа можноста за испраќање нови војници во Југоисточна Европа

пред 2 години

Министрите за одбрана на НАТО се очекува да започнат план оваа недела што ќе овозможи воспоставување на четири мултинационални групни битки во Југоисточна Европа, како одговор на зголемувањето на руските сили во Украина, рекоа тројцата дипломати.

На состанокот на сојузничките министри во среда и четврток ќе се одлучи дали ќе им нареди на воените команданти да подготват планови за распоредување на борбени групи од по 1.000 војници во Бугарија и Романија, а можеби и во Словачка и Унгарија.

Со оглед на тоа што состанокот на НАТО се одржува додека САД предупредуваат на можноста од руски напад врз Украина, дипломати за Ројтерс изјавија дека министрите најверојатно ќе се договорат за првиот чекор, со наредба на командантите да подготват детален план за четирите копнени сили.

„Ова ќе ни овозможи да ескалираме, но и да деескалираме, доколку Русија ја повлече својата војска“, рече висок дипломат на НАТО, нагласувајќи дека овие нови борбени групи ќе значат дополнителни сили, со неодамнешните понуди од Велика Британија, САД и други за испрати бродови и авиони за зајакнување на источното крило на НАТО.

Украина не е членка на НАТО и алијансата нема обврска да ја брани. Зајакнувањето на силите на Црното Море би покажало одлучност во стратешки важен регион и земји како Унгарија и Словачка кои граничат со Украина.

Секоја конечна одлука за распоредување ќе биде донесена подоцна, иако Франција и Бугарија понудија да ги водат борбените групи во Романија и Бугарија.

Овој потег ќе биде најголемата промена на НАТО во позицијата на силите откако беа формирани борбени групи за засилено напредно присуство во Естонија, Литванија, Летонија и Полска како одговор на руската анексија на Крим во 2014 година. Секое распоредување би било спротивно на барањата на Москва Алијансата да ги повлече своите сили од Источна Европа.

Можноста за нови борбени групи ја навести генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на 7 февруари, кога рече:

– Размислуваме за долгорочни прилагодувања на нашето присуство во источниот дел на алијансата. Конечна одлука не е донесена, но во моментов се води процес во рамките на НАТО, пренесува Хина.

Share
Scroll to Top