Најмалку 22 жртви во експлозија во хотел во Хавана, не станува збор за терористички напад

пред 2 години

Најмалку 22 лица загинаа во силната експлозија што се случи синоќа во хотелот Саратога во центарот на Хавана, а повеќе од 70 лица се повредени, објави утрово кубанската државна телевизија.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

Првичните резултати од истрагата покажуваат дека причина за вчерашната експлозија е истекување на гас.

Кубанскиот претседател Мигел Дијаз-Канел истакна дека експлозијата не била предизвикана од бомба и нема индиции дека се работи за терористички напад. Тој го нарече инцидентот „трагична несреќа”.

Вчерашната експлозија се случила во близина на училиште со повеќе од 300 ученици, соопштија здравствените власти, а во неа се повредени најмалку 15 деца, додека едно дете починало.

Според првичните извештаи, во експлозијата нема загинати или повредени странски државјани.

 

Share
Scroll to Top