Нова економска помош за Украина од САД во вредност од 1,7 милиони долари

пред 4 недели

САД ќе и’ исплатат на Украина нова транша од економската помош во вредност од 1,7 милијарди долари, изјави американскиот министер за финансии Џенет Јелен.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

„Овој пакет економска помош за Украина е дел од ветувањето на претседателот Џо Бајден дека ќе ја поддржи украинската влада додека ја брани украинската демократија од неоправданата и неиспровоцирана војна на Русија“, рече Јелен.

Украинската влада ќе ја добие оваа нова помош преку Светската банка, а таа е дел од економската помош вредна 7,5 милијарди долари што САД во мај му ја ветија на Киев.

Share

game bài sunwin sunwin web sunwin

sunwin tài xỉu sunwin club sunwin tài xỉu

game sunwin

tải sunwin

sunwin

Scroll to Top