Оставките на Петков и бугарската Влада во понеделник

пред 6 дена

„Во понеделник наутро ќе поднесеме оставка“ изјави премиерот Кирил Петков, чиј кабинет падна по вчерашното гласање, пренесува „БГНЕС“.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

За недоверба на владата предводена од Петков гласаа 123 пратеници, против се 116, воздржани немаше.

Гласањето го поднесе ГЕРБ поради економските неуспеси на Владата.

Петков престојува во Брисел каде што учествува на Самитот на лидерите на Европската Унија и Западен Балкан. Коментарот тој го даде пред бугарските новинари кои го чекаат.

Шефот на државата ги започна консултациите со пратеничките групи за врачување на мандатот за формирање нова Влада откако премиерот ќе поднесе оставка од актуелната влада во Националното собрание.  Постапката е во согласност со чл. 89 од Уставот.Кирил Петков веќе неколку пати изјави главниот состав на новата Влада ќе биде ист.

 

Share

Game bài thiên đường - Tải Go88 Club nhận code 200k choi go88 online Link vào Go88 club APK cho Android, iOS

https://sunwin.gg/

Scroll to Top