Песков: Западот води економска војна против Русија

пред 2 години

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков денеска изјави дека економските санкции против Русија се сосема без преседан, и го обвини Западот дека води економска војна против неговата земја.

Песков ги припиша високите стапки на инфлација на „шокантно надворешно влијание“ врз руската економија.

Од почетокот на инвазијата на Украина, санкции кон Русија беа воведени, меѓу другото, од САД, Европската Унија и Обединетото Кралство.

„Има негативни последици. Тие ќе бидат минимизирани. Во моментов ситуацијата е турбулентна“, изјави Песков, пренесе Си-Ен-Ен.

Тој додаде дека веќе се применети мерки за да се смири ситуацијата, но дека Русија треба да дејствува за да ги минимизира последиците и дополнителните ризици.

Share
Scroll to Top