Поранешна турска пратеничка осудена на 22 години затвор

пред 5 месеци

Поранешната пратеничка на прокурдската Демократска партија на народите (ХДП), Лејла Гивен, е осудена на 22 години и три месеци затвор под обвинение за тероризам.

Судот во Дијарбакир пресуди дека 56-годишната Гивен ширела пропаганда во корист на терористичка организација.

Таа беше осудена и како член на терористичка организација.

На Лејла Гивен, која е во затвор од јануари 2018 година, во јуни и го одзедоа пратеничкиот мандат.

Share

4Anime tower of god 4anime: Watch Jujutsu Kaisen (TV) Recap Episode Full

WCOStream watch anime free: Fire Force Season 2 Episode 24

Scroll to Top