Првиот брод со жито го напушти пристаништето во Берџанск

пред 2 месеци

Брод со 7.000 тони жито наменет исплови од украинското пристаниште во Берџанск, моментално контролирано од руските сили.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

„ По неколку месеци неактивност, првиот трговски брод го напушти трговското пристаниште Бердјанск“ изјави шефот на воено-граѓанската управа на регионот Запорожје, Евгениј Балицки.

„ Седум илјади тони жито отидоа во пријателските земји“, напиша тој на својот канал Телеграм.

Балицки прецизираше дека бродовите на Црноморската флота ја обезбедуваат безбедноста на товарниот брод. Според него, Бердјанскиот залив и самото пристаниште се целосно безбедни, а пристанишните работници и опремата се подготвени да го истоварање на товарот.

Областа на пристаништето беше исчистена од инженерски единици на поморската база Новоросијск.

Share

tải sunwin

game bài sunwin sunwin tải sunwin

sunwin apk

sunwin sunwin.apk mới nhất sunwin club

sunwin tải sunwin apk tải sunwin

Scroll to Top