Премиерот на Израел се повлекува од политиката

пред 2 месеци

Премиерот на Израел Нафтали Бенет најави дека нема да се кандидира на претстојните, петти избори за помалку од четири години, со што земјата се најде во длабока политичка несигурност додека растат трошоците за живот.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

Бенет рече дека ќе ја задржи својата позиција како ротациски премиер откако неговиот коалициски партнер Јаит Лапид го презема водството на техничката Влада.

„Зад себе оставам успешна, силна и сигурна земја. Оваа година докажавме дека луѓето со различни мислења можат да соработуваат“ рече Бенет на новинарите реферирајќи за својата идеолошка коалиција.

Израелскиот премиер минатата недела го распушти парламентот, а конечното гласање за распуштањето на Кнесетот е одложено поради големиот број вложени амандмани.

Share

sunwin sunwin game bài sunwin

tải sunwin apk sunwin apk sunwin web

sunwin tài xỉu tải sunwin apk sunwin apk

tải sunwin

game sunwin sunwin web sunwin web

Scroll to Top