Путин за испраќањето на повеќе од 16.000 доброволци во воената зона – „Ова е одговор на НАТО и помошта за Украина“

пред 2 години

Рускиот претседател Владимир Путин го прифати предлогот на Сергеј Шојгу да дојдат доброволци и да се борат во Доњецк и Луганск. На сите волонтери ќе им биде дозволено да одат во ДНР и ЛНР и да се борат. Исто така, беше предложено повеќе од 16.000 доброволци од Блискиот Исток да дојдат на помош.

„Ако видите луѓе кои сакаат, на доброволна основа, особено не за пари, да дојдат и да им помогнат на луѓето кои живеат во Донбас, соработувајте со нив, помогнете им да дојдат во воената зона“, рече Путин за време на седницата на Советот за национална безбедност.

„Западот не крие дека собира платеници за Украина“, рече Путин.

„Што се однесува до собирањето на платеници од целиот свет и нивно испраќање во Украина, гледаме дека тие не се кријат, западните спонзори на Украина, украинскиот режим, тие не се кријат, тоа го прават отворено, не ги почитуваат сите норми на меѓународната закон“, рече Путин.

Тој изјави дека тоа е одговор на НАТО и помошта за Украина. „Ако треба да потпишам нешто поради таа одлука, тука сум“, рече Путин. Тој, исто така, ја одобри идејата претставена од Шојгу, која сугерира дека оружјето од западно производство, запленето во Украина, треба да се префрли на трупите на Народните републики Доњецк и Луганск.

Веста доаѓа во време кога руските сили во Донбас напредуваат во Украина среде специјалната воена операција, започната на 24 февруари.

Москва напомена дека операцијата е започната со цел да се заштитат жителите на Донбас кои страдаат од нападот на киевските сили и истакна дека целта на операцијата е демилитаризација и денацификација на Украина.

Share
Scroll to Top