Радев очекува дијалогот со Скопје да доведе до конкретни резултати

пред 2 недели

Бугарија очекува дијалогот со Македонија да доведе до конкретни резултати. Ова го изјави претседателот Румен Радев во телефонскиот разговор со Оливер Вархеj, одржан на иницијатива на еврокомесарот за проширување.

Радев истакна дека Софија е отворена за дијалог, поставила јасни прашања и очекува одговори и вистинска акција од југозападниот сосед.

Бугарскиот претседател смета дека агендата на билатералните односи меѓу Софија и Скопје не треба да подлежи на надворешни влијанија, туку треба отворено да се следи со обврски од двете страни, кои треба да го придвижат процесот на европска интеграција на Република Северна Македонија.

Како главен фокус на овој дијалог, претседателот го истакна почитувањето на правата на граѓаните со бугарски идентитет во Република Северна Македонија, трајното искоренување на говорот на омраза и почитувањето на бугарската историја и културното наследство кај југозападниот сосед.

Share

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

Jimihen!!: Jimiko wo Kaechau Jun Isei Kouyuu!! Episode 1

4Anime Gintama

anime stream Naruto: Shippuden (Dub)

anime streaming 4Anime Horimiya (Dub)

Dragon Ball (Dub)

Scroll to Top