Рекорден број новозаразени со коронавирус во Бугарија

пред 2 години

Во Бугарија во последните 24 часа се регистрирани 6.813 нови случаи на коронавирус, што е највисока дневна бројка од почетокот на пандемијата, откако вчера беше регистриран рекорден број нови инфекции и смртни случаи.

Од последното намалување во таа земја, како последица на инфекцијата починале 124 лица, што е намалување во однос на претходниот ден кога беа пријавени 243 смртни случаи.

Според тамошните медиуми, во болниците има 7.300 пациенти, а од 700 места на интензивна нега низ земјата, 608 се зафатени.

Поради зголемувањето на хоспитализациите и Бугарија се соочува со недостиг на медицински персонал.

Соочена со растечките инфекции и најбавната вакцинација меѓу земјите на ЕУ, Бугарија, со население од седум милиони и 23.440 смртни случаи од ковид од почетокот на пандемијата, воведе задолжителни здравствени пропусници за повеќето затворени јавни простори.

Новите ограничувања предизвикаа протести, при што некои политички партии ја обвинуваат преодната влада дека не успеала да управува со пандемијата пред парламентарните избори на 14 ноември.

Бројот на вакцинирани, од кои само 24 отсто кај возрасната популација, во споредба со просекот на ЕУ од 74 отсто, е зголемен од минатиот четврток, кога властите го ограничија пристапот до ресторани, кина и спортски сали, меѓу другото, за оние кои биле имунизирани, анализираат медиумите.

Share
Scroll to Top