Русите: Се повлековме од Змискиот остров како знак на добра волја

пред 2 месеци

Руското Министерство за одбрана соопшти дека руската армија денеска се повлекла од Змискиот остров во Црното Море.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

„ По завршените задачи, вооружените сили на Руската Федерација, како чекор на добра волја, го повлекоа гарнизонот што беше стациониран на Змискиот остров“, соопшти Министерството, пренесува Тасс.

Одлуката за повлекување на гарнизонот од Змискиот остров ќе го спречи Киев да шпекулира за прашањето за неможноста за извоз на жито, се вели во соопштението.

„ Со повлекувањето на гарнизонот од Змискиот остров, Руската Федерација покажува дека не се меша во напорите на ОН да организира извоз на земјоделски производи од Украина“, додаваат од руското министерство.

Украинците тврдат дека ја погодиле и уништиле руската опрема на островот.

Змискиот остров отсекогаш бил од стратешко значење. Во советско време, таму имаше воена база, па можеше да се закотви хелиодром и две платформи со големи воени бродови длабоки до осум метри.

Со децении, островот беше забранета област која можеше да се користи само од војската. Змискиот остров беше една од првите цели на првиот ден од агресијата.

Share

tải sunwin sunwin apk sunwin club

sunwin

sunwin

tải sunwin

tải sunwin

Scroll to Top