Руски хеликоптер навлезе во финскиот воздушен простор

пред 2 години

Руски воен хеликоптер го нарушил финскиот воздушен простор, соопшти финското Министерство за одбрана, додека земјата разгледува потенцијална кандидатура за членство во НАТО.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

„Типот на авион е хеликоптер Ми-17, а длабочината на сомнителниот прекршок е околу четири до пет километри“, изјавил портпаролот на министерството за АФП.

Инцидентот се случил во средата во 9:40 часот по локално време. Ова е второ нарушување на рускиот воздушен простор годинава, по претходното во април, а и двете се случија по војната во Украина.

Цивилен транспортен авион на руската армија на 8 април накратко навлезе во финскиот воздушен простор.

Експертите предупредија дека Финска и Шведска најверојатно ќе бидат подложени на руско мешање бидејќи сметаат дека пристапувањето во НАТО е средство за одвраќање на агресијата од нивниот источен сосед, пренесува Девен аваз.

Share
Scroll to Top