Се распадна владејачката коалиција во Италија

пред 6 дена

Италијанската владејачка коалиција се распадна.

Поранешниот италијански премиер, Матео Ренци, изјави дека министрите на неговата партија Италија Вива ќе се повлечат од кабинетот, со што коалициската влада ќе остане без мнозинство во парламентот.

Ренци попладнево ги објави оставките на министрите Тереза ​​Беланова, Елена Бонети и секретарот Иван Скалфарото.

„Минуваме низ голема политичка криза, се соочуваме со опасности поврзани со пандемијата. Наша одговорност е да ги решиме овие проблеми, а не да ги криеме“, рече Ренци.

Италија Вива, која има поддршка од 3 % од гласачите и се обидува да остане релевантна на политичката сцена, е несигурен сојузник на премиерот Џузепе Конте од формирањето на владата во 2019 година, а тензиите постојано се зголемуваат во последните неколку недели, според „Ројтерс“.

Ренци го критикува планот на Конте за трошење на милијардите евра ветени од Европската Унија за рестартирање на италијанската економија.

Share

Higurashi: When They Cry – Gou Episode 15 at AnimeHeaven animeheaven attack on titan

Watch Kaguya-sama: Love is War Season 2 (Dub) Episode 9 at AnimePlanet anime planet one piece

Scroll to Top