Се ублажуваат мерките во Британија, вакцинирани една третина од возрасната популација

пред 3 години

Британскиот премиер, Борис Џонсон денеска ќе започне со олеснување на третото затворање на земјата поради коронавирус, додека брзото спроведување на вакцинацијата го намалува притисокот врз тешко погодените болници.

Во обраќањето до Парламентот, Џонсон се очекува да го потврди повторното отворање на сите англиски училишта на 8 март, во првиот голем чекор кон продолжување на нормалниот живот.

Тој вели дека ќе претстави „претпазлив, но неповратен“ план за да се осигура дека нема повеќе затворање наа земјата.

„ Денес, ќе презентирам упатства за внимателно излегување од блокадата“, стои во соопштението на Даунинг стрит, пред говорот на Џонсон во парламентот.

„ Наш приоритет секогаш беше да ги вратиме децата на училиште, што е клучно за нивното образование, како и за менталната и физичката благосостојба, а исто така ќе дадеме приоритет на начините на кои луѓето можат безбедно да се обединат со своите најблиски“ се додава во соопштението.

Велика Британија е една од земјите најсилно погодени од Ковид-19, со 120.000 лица починати од оваа болест. Тоа е првата земја што започна масовна програма за вакцинирање во декември минатата година, но поради зголемувањето на бројот на заразени, затворањето беше повторно воведено на почетокот на јануари по олеснителните мерки за време на Божиќ.

Повеќе од 17 милиони луѓе сега ја примиле барем првата доза на вакцина, што претставува една третина од возрасната популација во Велика Британија.

Бројот на заразени повторно опаѓа, а раните податоци покажуваат дека вакцинацијата го намалува посериозниот развој на болеста, откако некои единици за интензивна нега беа преоптоварени минатиот месец.

Од 8 март, владата планира да им дозволи на постарите жители на домовите за пензионери да започнат да добиваат посети од роднина или пријател, а се очекува да бидат дозволени ограничени социјални контакти на отворено.

Но, целосното отворање на продавници и пабови за малопродажба и присуството на спортски настани, како што е фудбалот во Премиер лигата, ќе се одложат за подоцна.

Share
Scroll to Top