СЗО: Во некои случаи маски треба да се носат и дома

пред 10 месеци

Луѓето треба да носат маски дома за да спречат инфекција со коронавирус кога посетителите доаѓаат кај нив однадвор и не можат да одржуваат социјална дистанца, препорача Светската здравствена организација (СЗО).

Дополнително, маските треба да се носат дома за време на посетата ако не е јасно дали просторијата е добро проветрена, според новите упатства објавени во Женева.

СЗО претходно се залагаше за носење маски во простори каде што има метеж. Здравствената организација на ООН сега исто така препорачува поширока употреба на маски во здравствените установи.

Персоналот и другите работници кои не се вклучени во болничката нега се ставени на список на луѓе кои треба да ги покриваат носот и устата постојано.

Пациентите, исто така, треба да носат маски во ситуации кога ќе дојдат во близок контакт со други луѓе.

Share

AnimeDao Watch anime online, English anime online HD

GoGoAnime: Galaxy Express 999: Can You Live Like A Warrior? anime episode Full online free at https://gogoanime.be death note gogoanime

Watch ACCA: 13-ku Kansatsu-ka - Regards Episode Full

AnimeFLV: Fantasy anime episode Full online free at https://animeflv.uk watch animes

Nhattao: https://nhattao.com/members/animefreak.2879667/

Pozible: https://www.pozible.com/profile/animefreakws

Scroll to Top