СЗО ja запре постапката за итно одобрување на „Спутник В“

пред 1 недела

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека е прекината постапката за итно одобрување на руската вакцина „Спутник В“ бидејќи недостасува одредена количина на податоци и усогласување на законските процедури.

СЗО изрази надеж дека постојните недостатоци наскоро ќе бидат отстранети.

„Речиси секој ден работиме со руското Министерство за здравство за да ги решиме преостанатите прашања што треба да ги задоволи рускиот фонд за директни инвестиции“, рече Маријангела Симао, помошник -генерален директор на СЗО за пристап до лекови и здравствени производи, пренесуваат агенциите.

Симао потврди дека СЗО повторно ќе го отвори случајот, ќе ги процени доставените податоци и ќе продолжи со инспекциите на производствените капацитети во Русија, дури и ако досието се уште не е целосно.

„Сите поднесоци што ги имаме се обработуваат на ист начин“, рече таа, но не го наведе крајниот рок кога може да заврши процесот за одобрување на руската вакцина за внесување на списокот на дозволени за употреба против Ковид-19.

Рускиот министер за здравство Михаил Мурашко претходно изјави дека сите пречки за регистрирање на „Спутник В“ во СЗО се отстранети и дека остануваат само неколку чекори.

Share

AnimeTV: Scissor Seven Extras (Dub) anime episode 4 online free at https://animetv.cc darling in the franxx anime tv

AnimeDao Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Website https://twistmoe.net: Watch Noein: To Your Other Self (Dub) twistmoe Episode 24 watch anime dub

AniWatch: Genocyber (Dub) anime episode 5 online free at https://aniwatch.pro aniwatch me

Website https://wcostream.cc: Watch How NOT to Summon a Demon Lord Ω (Dub) wcostream Episode 10 anime stream

Scroll to Top