Скандал во Аргентина поради вакцинирање на ВИП-личности

пред 1 ден

Во Аргентина избувна скандал со вакцинирање на познати луѓе откако министерството за здравство објави список од 70 лица кои незаконски примиле вакцина против коронавирусот.

На списокот се наоѓаат претседателот Алберто Фернандез и членовите на неговиот кабинет, како и министерот за економија Мартин Гузман, аргентинскиот амбасадор во Бразил, поранешниот претседател Едуардо Дуалде, неговата сопруга и нивните деца и официјални лица кои не се меѓу приоритетите за првите 1,8 милион дози вакцина.

Приоритети за добивање на вакцината се здравствените работници и луѓето постари од 70 години во внатрешноста на земјата и постарите од 80 години во Буенос Аирес.

Скандалот избувна кога новинар на радио рече дека поради неговото пријателство со поранешниот министер за здравство Гинес Гонзалес Гарсија, кој морал да си даде оставка, тој бил вакциниран во просториите на министерството, додека болницата во Буенос Аирес добила 3.000 дози вакцина.

Против поранешниот министер за здравство се покренати околу 13 тужби, а новата министерка Карла Визоти негира постоење на вакцина за ВИП-личности во рамките на министерството.

Share

Watch I'm standing on 1,000,000 lives. (Dub) Episode 7 at website https://wcostream.cc anime

Hige wo Soru. Soshite Joshikousei wo Hirou. (https://gogoanime.be/m/P6m7) Episode Preview at GoGoAnime attack on titan gogoanime

Scroll to Top