Словенечките епидемиолози се преоптоварени, веќе не бараат контакти од заразените

пред 4 години

Во Словенија потврдени се 898 нови инфекции со коронавирус од 5.605 тестови, објави денеска словенечката влада.

„Го зголемуваме бројот на тестови, но процентот на заразени останува висок, овојпат 16 проценти“, напиша владиниот портпарол за Ковид-19, Јелко Кацин во објава на „Твитер“, додавајќи дека од новозаразените 898, само еден случај е увезен од странство, додека сите останати се резултат на локално пренесување на вирусот.

„Сè повеќе се носат маски, што значи дека брзо расте свеста кај граѓаните оти секој од нас мора да даде свој придонес да се запре ширењето на оваа болест“, додаде словенечкиот портпарол.

Вчерашните 898 регистриран инфекции претставуваат најголема дневна борјка во Словенија од почетокот на епидемијата, откако е надминат рекордот од 845 нови случаи регистриран ден претходно. Во последната недела, дневниот број на новозаразени во Словенија е зголемен за цели 136 проценти, а во црвената зона каде се спроведува делумна блокада, се десет од 12 покраини, со повеќе од 80 проценти од населението.

Поради бројот на нови инфекции, кои се зголемуваат секој ден, словенечките епидемиолози повеќе не бараат контакти од лица кај кои тестот бил позитивен, бидејќи за тоа се преоптоварени во оваа фаза на епидемијата.

Затоа, од денес, задача на секој заразен е лично да ги информира своите контакти, односно лицата со кои бил во контакт, за да можат да бидат изолирани, соопштија здравствените власти.

„Ситуацијата се здоби со такви димензии што веќе нема смисла да се чека на ефективноста на сегашните мерки“, рече Бојана Беовиќ, која го предводи владиниот стручен тим за Ковид-19 во изјава за Словенечката телевизија.

Share
Scroll to Top