Советот на рускиот парламент свика вонредна седница

пред 2 години

Долниот дом на рускиот парламент ќе одржи вонредна седница на 15 јули, одлучи советот на парламентот, само неколку дена откако рускиот претседател Владимир Путин предупреди дека се уште не почнал сериозно да се занимава со војната во Украина.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

Путин ја искористи средбата во четвртокот со парламентарните лидери за да ги предизвика САД и нивните сојузници да се обидат да ја поразат Русија во Украина. Сите му се заблагодарија на Путин за неговите одлуки. Рускиот парламент, во кој доминира партија која секогаш го поддржува Путин, не откри за што ќе се разговара на вонредната седница.

Владимир Василјев, претседател на партијата Единствена Русија, која има 325 од вкупно 450 места во парламентот, рече дека претставниците на седницата ќе разговараат за повеќе од 60 прашања.

„ Неопходно е процесите, кои се одвиваат сега, да добијат правен одговор“, рече Василиев.

„ Советот расправаше за дневниот ред на 15 јули: планираме да разгледаме нешто повеќе од 60 прашања“, рече Василиев. Комунистичката партија најави дека ќе се расправа за повеќе од 80 предлог закони.

Претседателот на Думата, Вјачеслав Володин, во четвртокот му рече на Путин дека рускиот парламент ќе им помогне на двете отцепени, самопрогласени републики во источна Украина да ги развијат своите правни системи. Путин вели дека „специјалната воена операција“ во Украина е неопходна бидејќи Москва мора да ги брани руските говорители од прогон и го обвинува Западот дека го игнорира.

Share
Scroll to Top