Сопартијка на Салвини добива закани со силување откако се спротивстави на изградба на џамија

пред 5 месеци

Сопартијка на популистичкиот сенатор и лидер на италијанската партија Лига, Матео Салвини, добива закани со смрт и со силување, многу од нив наводно од мигранти, откако се спротивставила на изградбата на привремена џамија, пренесува „Ил џорнале“.

Силвија Сардоне, пратеничка на Лига во Европскиот парламент, доби закани откако се изјасни против предлогот за изградба на привремена џамија во областа Виа Новара во Милано.

Објавите на социјалните мрежи и апликациите за испраќање пораки наводно покажуваат дека европратеничката на Лига добива закани дека ќе биде запалена, според скриншотови до кои дошил „Ил џорнале“. Во друга порака се вели „Ние странците ќе ти влеземе дома и ќе те силуваме“.

Според  Сардоне, многу од заканите доаѓаат од странци. Таа рече дека тие уште еднаш потенцираат оти постои латентна омраза кон оние што се осмелуваат да бараат правила, контроли и безбедност по прашањето на џамиите.

„Овие закани со силување или смрт нема да ме спречат да го осудам потчинувањето на Демократската партија кон одредени исламски заедници и ризиците по градот“, рече таа.

„Веќе му порачав на мојот адвокат да ги осуди овие ѓубриња. Ќе продолжам да стојам покрај граѓаните кои бараат затворање на нелегалните џамии. Со години ги слушав ветувањата на градоначалникот Сала, а потоа се разочарав“, додаде таа.

За Демократската партија (ПД) во Милано со години се тврди дека има блиски врски со локалната муслиманска заедница. Во 2018 година, џамијата во Сеграте на периферијата на градот ги повика локалните муслимани да гласаат за ПД поради поддршката за политиката на право на државјанство со раѓање или juc soli. Тоа не беше единствената џамија што им порача на муслиманите да гласаат за левичарските партии таа година.

Сардоне не е единствената членка на Лига што добива смртни закани. И Матео Салвини доби многу закани, вклучувајќи повици за негов атентат од екстремно левичарски екстремисти.

Share

Watch Yosuga no Sora Episode 12 at KissAnime kissanime sword art online

Watch Gleipnir (Dub) Episode 5 (https://crunchyrollfree.com/m/VEDz/ep-5) at website https://crunchyrollfree.com crunchyroll free trial 30 days

Scroll to Top