Студентот кој го преживеа страшниот судир меѓу возови во Грција сè уште е во кома – беше најден жив помеѓу 57 мртви

Студентот кој го преживеа страшниот судир меѓу возови во Грција сè уште е во кома – беше најден жив помеѓу 57 мртви

пред 2 месеци

Помина една година од страшниот судир на патнички и товарен воз во близина на Лариса, Грција.

Невидената несреќа однесе дури 57 животи, а меѓу телата беше пронајден и млад човек, кој преживеа. Герасимо Јасонас Георгиадис, студент од Волос, беше единствениот преживеан од првиот вагон на патничкиот воз, но и една година по несреќата тој сè уште е во кома.

„Сè уште не можам да се соочам со сликата на тие два вагона“, вели неговата мајка, пишува „Прототема“.

Мајката не губи надеж и секогаш е покрај синот.

„Една година храбро се бори за живот“, вели жената и додава дека лекарите на одделението за интензивна нега на Општата болница во Лариса станале како дел од нивното семејство.

По судирот, Герасимо излетал од вагонот и се здобил со сериозни повреди на главата, па неговата состојба се уште се наведува како критична.

„Герасимос води титанска битка. Сепак, се е клучно, не ми текнува ништо друго освен да бидам до него. Развојот на неговата состојба е непредвидлив. Герасимо имаше две операции. Прогнозата е лоша. Покрај мојата љубов, имам само надеж и верба да му дадам. Верувам во него бидејќи доби многу битки. Од се срце им благодарам на луѓето кои се молат за моето дете“, рекла мајката.

Семејствата на жртвите присуствуваа на комеморацијата на местото на трагедијата во неделата.

„Наша одговорност е да се потсетиме на 57-те души и да го почитуваме тој помен. Денес е тежок ден. Почести го заспаниот со тишина и молитва. Не го третирајте со врева. Загинатите не треба да останат само спомен на несреќата“, рече митрополитот Хиероним.

Истрагата не е завршена и се уште не се познати точните околности под кои се случи судирот на патнички воз и товарен воз на 28 февруари 2023 година, кој однесе голем број животи.

Според објавените информации, се чини дека до несреќата дошло поради погрешно ракување на шефот на станицата во Лариса, кој на делницата Лариса – Евангелизам го насочил патничкиот воз на пругата на која бил и товарниот воз.

Текстот Студентот кој го преживеа страшниот судир меѓу возови во Грција сè уште е во кома – беше најден жив помеѓу 57 мртви е превземен од МАКФАКС.

Share
Scroll to Top