Трудо најави нови санкции против 10 лица од Русија

пред 2 години

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска најави нови санкции против 10 лица за кои рече дека биле соучесници во неоправданата инвазија на Украина.

„Ова вклучува поранешни и сегашни високи владини функционери, олигарси и поддржувачи на руското раководство“, рече тој на заедничката прес-конференција со британскиот колега Борис Џонсон и Марк Руте од Холандија.

Share
Scroll to Top