Украинската армија: Руските сили нападнаа неколку села во источна Украина

пред 2 години

Руските сили извршија напади врз неколку села во источна Украина во делумно неуспешен обид да ја прошират својата контрола, соопшти денеска украинската армија.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

Во соопштението се наведува дека руската армија продолжила со артилериски и воздушни напади врз пристаништето Мариупол и дека сè уште ги блокира украинските ловци во нивното последно упориште во фабриката за челик Азовстал.

Руската армија нападна и села во близина на Доњецк, Лиман, Бахмут и Курахив, се вели во соопштението кое што го пренесуваат агенциите.

Руските сили имаа артилериски напади врз украинските војници во областите Новопавловск и Запорожје, голем индустриски град во кој доаѓаат бегалци од Мариупол, се вели во соопштението.

Украинската армија објави дека руските сили префрлаат дополнителни артилериски единици во пограничните области во близина на регионот Чернихив на северот на Украина, каде што вчера мета биле училиште и студентски дом.

Share
Scroll to Top