Украинскиот гувернер: Русите праќаат регрути да загинат така ги откриваат украинските позиции

пред 1 година

Серхи Хајдај, украинскиот гувернер на окупираната област Луганск, на својот канал „Телеграм“ објави дека се уште се држат мали делови од Луганск, додавајќи дека се водат жестоки битки.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

Тој ги обвини руските сили дека ги користат регрутите од окупираните делови „како топовско месо“.

„За нив е сигурно дека нема да ја преживеат ниту првата битка“, вели Хајдај, тврдејќи дека Русите ги испраќаат да го привлечат украинскиот оган и на тој начин да ги откријат позициите на украинската армија, изјавил Хајдај според агнециите.

Според него руските сили кои окупирале голем дел од Луганск не можат да овозможат нормален живот во тој регион.

Ваквите тврдења според медиумите во регионот, не се независно потврдени.

Share
Scroll to Top