Украински власти: Вечерва немаше област без сирени за тревога – Русите излажаа

пред 2 години

Нема област каде што во текот на ноќта не се огласиле сирените за тревога, изјави утринава висок украински функционер откако руските власти најавија дека ќе има воени деескалации околу Киев и во Чернихив, град на северот на земјата.

„Во текот на ноќта низ целата земја се огласија сирени за воздушна опасност“, изјави Вадим Денесенко, советник на министерот за внатрешни работи на Украина. „Всушност, немаше област каде што не се слушаа сирени. Утрото повторно се јавија, особено во Донбас, Краматорск, Бахмут, градот Киев и Киевската област. Беше гранатиран и Чернихив. Гранати беа фрлени и во регионот Хмелницки. Неколку ракети биле соборени над Киев.

Денисенко рече дека ситуацијата во Чернихив и Мариупол, градови под опсада, е „тешка“. Што се однесува до главниот град, имаше наводи за борби во текот на ноќта во близина на западното предградие Ирпин, додаде тој.

„Затоа засега нема потреба да се каже дека Русите го намалуваат интензитетот на непријателствата во правците на Киев и Чернихив. Да, всушност можеме да кажеме дека одредени единици и опрема се движат кон територијата на Белорусија. „Но, тоа е повеќе како ротација на силите и лижење рани отколку вистински прекин на непријателствата“, рече Денисенко.

Украинските сили, додека ја чистеле областа во Ирпин, додаде тој, откриле голем број мини и „изненадувачки мини“, вклучително и на телата. „Затоа испраќам големо барање до оние кои сакаат да се вратат дома да чекаат. Официјално ќе биде објавено кога ќе можете да влезете во градот“.

Дека градот бил бомбардиран во текот на ноќта потврди и градоначалникот на Чернихив. Владислав Атрошенко рече дека Русите лажеле и продолжиле со случајни напади врз опколениот град.

Според градските власти, од почетокот на руската инвазија на Украина во градот загинале околу 400 луѓе, а цивилите сега живеат таму без струја, гас и вода.

„Ноќта беше она што го очекувавме, односно се што вети Русија беше лага од почеток до крај, па синоќа бевме под гранати. А Русите се обидуваа да ги уништат сите можни средства за преминување на реката Десна кон Киев“.

Атрошенко, кој апелираше до Киев да не ги менува заробените пилоти кои летале над Чернигив со украински воени заробеници, рече дека нема докази за какво било повлекување од околината на градот во последните 24 часа.

Share
Scroll to Top