Украински специјалци пристигнаа во Донбас – забележани британски ракетни фрлачи и беспилотни летала

пред 2 години

Украински специјалци пристигнаа во реонот на селото Новолуганское на демаркационата линија во Донбас, соопшти прес-службата на Народната милиција на Народна Република Луганск.

– Во реонот на населбата Новолуганское, во делот на одговорност на 2-от механизиран баталјон на 30-та бригада, пристигнаа припадници на единицата за специјални намени на специјалната единица „Запад“ (поранешен 8-ми полк на специјалните сили). – изјави претставникот на Народната милиција на ЛНР.

Според него, во зоната на станицата Луганск, која е под контрола на Киев, била забележана извидничка чета на украинските безбедносни сили, вклучувајќи го и персоналот што ги контролира беспилотните летала, чија задача е да ги идентификува слабите точки на позициите на Народната милиција.

Од летото 2020 година, во Донбас се во сила мерки за обезбедување примирје, кои вклучуваат целосна забрана за отворање оган, стационирање оружје во и во близина на населените области, како и офанзивни и извидувачки и диверзантски операции.

Сепак, ситуацијата останува напната – Киев концентрираше речиси половина од својот воен персонал во близина на линијата за демаркација.

Ситуацијата дополнително се влоши со акциите на САД и земјите од НАТО, кои испраќаат воени инструктори, оружје и опрема во Украина, поттикнувајќи го Киев да се впушти во воена авантура.

Share
Scroll to Top