Финска и Шведска денеска се очекува да поднесат барање за членство во НАТО

пред 3 дена

Финска и Шведска ќе учествуваат на денешниот неформален состанок на министрите за надворешни работи на НАТО во Берлин. На средбата се очекува да аплицираат за членство и претставници на двете земји.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

Интересот од Финска и Шведска се зголеми откако Русија ја нападна Украина. Инаку, овие две земји со децении се со неутрален статус, од времето на Студената војна.

Инаку, реакција имаше и од Москва, која рече дека влегувањето на која било земја во НАТО ќе го смета за закана. На денешната средба ќе присуствува и Турција.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вчера изјави дека не е можно Турција позитивно да гледа на плановите на Шведска и Финска за влез во НАТО, велејќи дека двете земји се дом на многу терористички организации.

Како членка на НАТО, Турција може да стави вето на чекорите за приклучување кон двете земји, пренесуваат медиумуте.

Share

watch anime free. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

free anime online Naruto (Uncropped) (Dub)

ANIMEFLIX Attack on Titan Season 3 Episode 8

anime websites Attack on Titan Final Season Part 2

ANIMEFLIX One Piece (Dub)

free anime Attack on Titan Season 3 Part 2

tải go88
Scroll to Top