Фон дер Лајен: ЕУ обезбеди вакцини за 70 отсто од возрасните

пред 7 месеци

Европската унија достави доволно дози на вакцина против коронавирус на земјите-членки за да се вакцинираат најмалку 70 проценти од возрасните, изјави шефицата на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

Таа ги повика членките на ЕУ да ја забрзаат вакцинацијата и рече дека 500 милиони дози ќе бидат распределени низ Унијата до утре.

„Европската унија го одржа својот збор. Викендов доставивме доволно вакцини на земјите-членки за да можеме да вакцинираме најмалку 70 проценти од возрасните овој месец“, рече Фон дер Лајен.

„Но, Ковид-19 сè уште не е поразен. Подготвени сме да испорачаме повеќе вакцини, вклучително и онаа против новите варијанти“, рече таа.

Share

AnimeHeaven - Watch HD Anime Online Free | AnimeHeaven.pro. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

My Hero Academia Season 5 (Dub)

animeheaven app My Hero Academia Season 3 (Dub)

AnimeHeaven Kuro Gal ni Natta kara Shinyuu to shitemita.

DARLING in the FRANXX (Dub)

animeheaven app AnimeHeaven Horimiya (Dub)

Scroll to Top