Француски министер: Подготвуваме европско ембарго за руската нафта

пред 2 години

Францускиот министер за финансии Бруно Ле Мер рече дека се подготвува ембарго на руската нафта на ниво на ЕУ, додавајќи дека и францускиот претседател Емануел Макрон го сака овој потег.

„ Се надевам дека во наредните недели ќе ги убедиме нашите европски партнери да престанат да увезуваат руска нафта“, изјави Ле Мер за Радио Европа 1.

Share
Scroll to Top