Шведска подготви нови мерки против омикрон

пред 3 години

Шведска подготви сет нови мерки поради сојот омикрон кои ќе стапат на сила в четврток. Три недели по воведувањето на барање за сертификати за вакцинација за јавни собири на повеќе од 100 луѓе и воведувањето одредени препораки на почетокот на декември, Шведска се заканува повторно да ги заостри епидемиолошките мерки под закана од ширење на видот омикрон, кој ги преплави нејзините скандинавски соседи Данска и Норвешка.

Сепак, спротивно на најавите во медиумите и во согласност со досегашната стратегија на пандемијата, премиерката Магдалена Андерсон објави само пакет препораки и релативно благи мерки кои нема да имаат големо влијание врз секојдневниот живот на граѓаните.

„ Се наоѓаме во нова ситуација. Затоа мораме да го правиме она што се очекува од нас и ќе ни биде потешко уште некое време. Дури и вакцинираните луѓе треба двапати да размислат како се однесуваат и да бидат особено внимателни“, вели таа.

Од четврток, на сите вработени во Шведска им се советува да работат од дома доколку е можно. На своите работни места треба да останат само вработените без кои бизнисот е невозможен. Имено, деловниот и јавниот транспорт во моментов се сметаат за водечки извори на инфекција. Сите јавни собири од 20 до 500 луѓе мора да имаат обележани места за учесниците, а за сите бројни собири, како што се натпревари и концерти, потребна е потврда за вакцинација.

Во трговските центри ќе има ограничен број луѓе кои ќе можат истовремено да престојуваат во одредени зони. Понатаму, во рестораните, баровите и клубовите дозволено е послужување само на маси, со најмногу осум лица во друштвото, а растојанието помеѓу масите мора да биде
најмалку еден метар.

Приватните собири во баровите се ограничени на 50 луѓе. Конечно, сите странци кои ќе влезат во Шведска ќе мора да направат негативен ПЦР тест, односно антигенските тестови повеќе нема да важат.

„ Размислуваме и за поширока употреба на сертификатите за вакцинација, но тоа ќе биде важно само кога повеќе луѓе ќе ја добијат третата доза“, рече Андерсон.

Share
Scroll to Top