Шпанија размислува да воведе четири работни дена во неделата

пред 11 месец

Шпанската влада разгледува можност за воведување четиридневна работна недела, односно скреатено работно времне, за да не дојде до пад на вработеноста.

Лидерот на левичарската партија „Унидас Помедос“, Пабло Иглесијас изјави дека владата го разгледува предлогот за скратени работни часови за да го поттикне вработувањето.

Идејата за покуса работна недела може со години да се слуша ширум светот, но пандемијата на коронавирус и нејзиното влијание врз вработувањето поттикна многумина да размислуваат за економијата и општествените структури, пишува американската агенција „Блумберг“.

Многу фирми за врерме на пандемијата ги испратија вработените на принуден одмор, а некои ги отпуштија вработените.

Предлогот за промени на работната недела во Шпанија, владата ќе го претстави во рамки на социјалниот дијалог со синдикатите и здруженијата на работодавци.

Share

Watch anime online for free at ANIMEFLIX black butler animeflix

Watch Nissan Serena x One Piece 3D: Mugiwara Chase - Sennyuu!! Sauzando Sanii-gou Episode Full

AnimeHeaven: Speed Racer (Dub) anime episode 52 online free at https://animeheaven.pro animeheavens

Singles Episode Full

Pinterest: https://www.pinterest.com/kissanimemx/

Podomatic: https://www.podomatic.com/podcasts/gogoanime-entity

Scroll to Top