Џон Кирби: Ескалацијата на конфликтот не би била добра ниту за Украина, ниту за Полска

Џон Кирби: Ескалацијата на конфликтот не би била добра ниту за Украина, ниту за Полска

пред 2 дена

Портпаролот на Белата куќа за национална безбедност Џон Кирби изјави за полското радио дека ескалацијата на конфликтот нема да биде добра ниту за Украина, ниту за Полска.

„Никој не сака оваа војна да ескалира“, рече Џон Кирби на прашањето за барањето на Украина да собори руски ракети од полска територија.

„Сакаме да бараме начини да ја направиме Украина ефикасна, но не сакаме ескалација. Тоа не би било добро за Украинците, не би било добро за Полјаците, не би било добро за никого“, рече тој.

Текстот Џон Кирби: Ескалацијата на конфликтот не би била добра ниту за Украина, ниту за Полска е превземен од МАКФАКС.

Share
Scroll to Top