По „протекување“ информации и кратка тизер кампања, смартфонот Xiaomi 12 Lite конечно е официјално претставен.

Xiaomi 12 Lite е наследник на моделот Xiaomi 11 Lite 5G NE и наследи 6,55-инчен AMOLED екран со поддршка за HDR10+ и Dolby Vision. Стапката на освежување е 120 Hz, а стапката на земање примероци на допир е 240 Hz.

На задната страна се наоѓа главната камера од 108 MP со сензорот HM2 на Samsung, проследена со ултра широка камера од 8 MP и макро сензор од 2 MP.

Централно позиционираниот исечок на екранот ја сместува селфи камерата Samsung GD2 од 32 MP со автофокус и многу софтверски опции, вклучувајќи режим на портрет селфи и Xiaomi Selfie Glow.

Уредот се напојува со батерија од 4.300 mAh која поддржува полнење од 67 W, а полначот доаѓа во пакетот. Исто така, паметниот телефон има поддршка за две SIM и користи Android 12 со интерфејс MIUI 13. Се напојува со процесорот Snapdragon 778G на Qualcomm.

Xiaomi 12 Lite се продава во три бои, црна, розова и зелена, како и во три конфигурации. Верзијата со 6 GB RAM и 128 GB внатрешна меморија чини 400 долари, за 8 GB RAM и 128 GB внатрешна меморија, треба да платите 450 долари, додека цената на најдобрата верзија со 8 GB RAM и 256 GB внатрешната меморија е 500 долари.