Четири члена на екипажот на капсулата SpaceX Crew Dragon слетаа крај брегот на заливот на Флорида во саботата, безбедно враќајќи се од петмесечната научна мисија на Меѓународната вселенска станица.

Капсулата Endurance на SpaceX падна со падобран во водите во близина на брегот на Тампа кратко по 21 часот по локално време со двајца астронаути на НАСА, јапонски астронаут и руски космонаут, по околу девет часа лет од орбиталната истражувачка лабораторија, прикажано е на интернетскиот видеопрограм на SpaceX.

Тимот Crew-5 беше лансиран од Флорида на 6 октомври за да спроведе рутинско научно истражување на станицата. Во него беа вклучени космонаутот Ана Кикина (38), која стана првата Русинка која полета на американско вселенско летало во последните 20 години, и командантот на летот на НАСА, Никол Аунапу Ман (45), првата американска Индијанка испратена во орбитата.

Во леталото беа и пилотот на НАСА Џош Касада (49) и јапонскиот астронаут Коичи Ваката (59), ветеран со четири претходни вселенски летови.

Вселенското летало Crew Dragon, капсула во облик на гума за џвакање, дизајнирана за лансирање на ракетите Falcon 9 на SpaceX, се одвои од вселенската станица рано наутро во саботата и повторно влезе во атмосферата на Земјата околу 20:11 часот, издржувајќи ја топлината на триење која допира до надворешната страна на капсулата околу 1930 степени Целзиусови. Две групи падобрани беа распоредени за да го спречат спуштањето на капсулата со 15 милји на час непосредно пред ударот.

Мисијата беше шести лет со екипаж на SpaceX за НАСА откако нејзиниот вселенски брод Crew Dragon првпат полета со луѓе во мај 2020 година, кога продолжи со лансирање со екипаж од американска почва по речиси една деценија зависност на САД од Русија од програмата Сојуз за летови на вселенската станица.

Кикина, единствената жена во рускиот космонаутски корпус, беше првата Русинка која полета со американско вселенско летало според обновениот договор потпишан во 2022 година меѓу НАСА и руската вселенска агенција за заеднички летови.