На новиот настан Samsung Galaxy Unpacked беа претставени неколку интересни производи.

Главните ѕвезди на уште еден настан Samsung Galaxy Unpacked беа новите телефони на преклопување: Galaxy Z Fold6 и Galaxy Z Flip6.

Видовме и некои нови гаџети, како што се новиот Galaxy Watch, Galaxy Buds 3 слушалките, а претставен е и Samsung Galaxy Ring.

Samsung Galaxy Z Fold6 е секако најголемата ѕвезда на настанот. Телефонот што се преклопува доаѓа со дизајн кој во најголема мера наликува на Fold 5, но сега е малку полесен.

Телефонот е украсен со 7,6-инчен QXGA+ Dynamic AMOLED 2X главен екран, со поддршка за стапка на освежување од 120 Hz. Однадвор има и 6,3-инчен Dynamic AMOLED 2X дисплеј.

Galaxy Z Fold6 се покренува со чипсет Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, напојуван од батерија од 4400 mAh и има поддршка за S Pen и Gorilla Glass Victus 2 заштита.

Кога станува збор за камерите, има главен сензор од 50 MP, ултра широк сензор од 13 MP и телефото камера од 10 MP на задната страна.

Galaxy Watch Ultra е паметен часовник кој ќе биде главен ривал на моделот Apple Watch Ultra, а украсен е со уникатен дизајн со кружен бројчаник и квадратно куќиште.

Доаѓа во големина од 47 мм, со куќиште од титаниум, кристал од сафир и 3D стаклен бројчаник.

Galaxy Watch Ultra има 1,5-инчен Super AMOLED дисплеј и се напојува со Exynos W1000 процесор, заедно со 2GB RAM и 32GB простор за складирање.

Во областа на паметните часовници беа претставени и моделите Galaxy Watch7.

Samsung Galaxy Ring беше претставен за време на MWC конгресот на почетокот на годината, а паметниот прстен доаѓа во неколку различни големини.

Galaxy Ring нуди широк спектар на функции за здравје и фитнес, вклучувајќи следење на нивото на стрес, следење на отчукувањата на срцето, откривање на ‘рчењето и многу повеќе.

Последно, но не и најмалку важно – тука е Samsung Galaxy Z Flip6, кој пристигнува со 6,6-инчен FHD+ Dynamic AMOLED 2X 120Hz главен екран и има 3,4-инчен FHD „cover“ дисплеј.

Овој телефон исто така се покренува со чип Snapdragon 8 Gen 3 и се напојува од батерија од 4000 mAh.

На предната страна на камерата има главен сензор од 50 MP со 2X дигитален зум и ултра широка камера од 12 MP.