Првата епизода од новата сезона на серијата Top Gear се занимаваше со Rimac Nevera.

Овој тест на Фејсбук го коментираше гордиот сопственик и основач на компанијата, Мате Римац.

„И конечно се случи – BBC во склоп на првата епизода од новата сезона на Top Gear го емитуваше тестирањето на Nevera. Како што реков многу пати – тоа што Крис Харис го вози автомобилот беше крајниот тест за она на што посветив добар дел од мојот живот (а така и на стотина други луѓе). Има толку многу работи што можат да тргнат наопаку кога новинар тестира автомобил, само погледнете ја неговата рецензија AMG One од пред само неколку дена“, напиша Мате Римац на неговиот Фејсбук профил.

„Се разбира, сите знаевме дека Nevera е супер брза. Но, има тука многу повеќе. Квалитет на градба, удобност, практичност, опсег, видливост, управување… Крис ги погледна сите тие точки и беше импресиониран, изненаден што релативно нова/млада компанија од земја без автомобилско наследство може да направи такво нешто“, се гордее Римац.

Потоа избра некои од неговите омилени заклучоци и цитати од шоуто.

„Неверојатно, никогаш не сум возел вакво нешто. Толку е брзо“.

„Ова не е возење, ова е искуство надвор од телото“.

„Прекрасно е склопен“.

Ова се само дел од ентузијастичките извици на Крис Харис за време на тестирањето на Невера.

„Да ме прашавте пред 10 или 5 години што би сакал Крис да каже за нашиот производ – ова ќе беше повеќе отколку што можев да се надевам. Секоја чест за целиот тим! Каква брилијантна работа направија!“ заклучи Римац.

Инаку, Римац претходно призна дека се плаши од тестот Харис и дека го одложувал додека можел.

„Тоа е како училишен испит за кој вежбате дење и ноќе 5 години и имате само еден обид. Неговата оценка може да има огромно влијание врз мојата животна работа. Така што тоа не е мала работа”, изјави Римац на почетокот на септември.

Крис Харис е едно од најпознатите автомобилски имиња. Познат е по тоа што на тестовите настапува без предрасуди, но и без никакви комплекси пред големите.

Се памети и неговото „недоразбирање“ со Ферари. Имено, откако тој откри дека добива специјално подготвени автомобили за тестирање со цел Ферари да биде посигурен дека ќе добие позитивни оценки, италијанската компанија му забрани на Харис да тестира кој било модел на Ферари.