Фармерки со низок струк, Uggs чизми, телефон на преклоп и дигитален фотоапарат во чанта… Ако мислевте дека сте патувале во раните 2000-ти, се лажете бидејќи токму вака изгледа секој кул член на генерацијата Z.

Враќање во минатото

Судејќи според омилената апликација на Gen Z, TikTok, дигиталните фотоапарати се вратија на голема врата. Хаштагот #digitalcamera забележа голем раст, а видеата за иконскиот детски розев Nikon COOLPIX собираат милиони прегледи, пишува New York Times.

„Стари времиња”

ТикТокерката Chelsea X ги повика луѓето да ја најдат камерата од раните 2000-ти што е можно поскоро, опишувајќи ги фотографиите како „многу слатки“.

Се чини дека преминот на милениумот е праисториска ера за Gen Z, бидејќи тие поставуваат прашања за тоа како функционира овој гаџет од „старите времиња“.

@makeupbychelseax mine is a nikon coolpix i call her pixie☺️ #digitalcamera #nikoncoolpix ♬ original sound – ST𖤐RGIRL™

„Како ги добивате фотографиите потоа? праша еден тиктокер, додека друг додаде: „Имам една од мајка ми која е од 2007 година“. Еден тиктокер коментираше: „Од кога е стара 2006 година? Авторот на видеото одговорил дека таа година дефинитивно „не е млада“.

На матура со дигитален фотоапарат

Ентони Табарез е еден од членовите на генерацијата Z кој се префрли на користење на дигитален фотоапарат. Тој го донесе својот Olympus FE-230 на неговата матурска забава за да се фотографира со пријателите и покрај тоа што камерата е речиси стара колку што е тој.

„Кога имате нешто друго за снимање, тоа е повозбудливо. Ние сме многу зависни од нашите телефони“, изјави тој за Њујорк Тајмс.

Со него се согласува и друг член на генерацијата З, 22-годишната Зунија Работсон, која смета дека овие деновиве стануваат „малку премногу технолошки“ и дека „враќањето назад во времето е одлична идеја“.

Патем, потрагата по Nikon COOLPIX камери се зголеми за дури 90% во претходната година.