Разговор со експерти на Samsung ТВ – мапирање на сегашноста и иднината на 8K телевизорите со иновативни технологии на Samsung

Samsung Electronics ја обликува историјата на телевизорите преку развојот на своите технолошки иновации, од FHD, преку 4K, до 8K, благодарение на далекувидната стратешка визија и неуморната страст за носење нови технологии на пазарот.

Научивме малку повеќе за досегашните достигнувања на полето на технолошките иновации кај ТВ уредите, како и за иднината на технологиите на уредите со екран, од експертите за уреди на Samsung ТВ.

Развивање на иднината на ТВ уредите преку бескрајни иновации

Квалитетот на сликата денес е еден од клучните фактори што корисниците го земаат предвид при изборот на телевизор. Во 1977 година, Samsung успеа да развие телевизор во боја наречен Color Economy TV за масовно да производство, прв пат во Кореја, со што ја започна ерата на ТВ уредите во боја во оваа земја. Samsung стана првиот производител на телевизори во боја во Кореја благодарение на фундаменталната посветеност на иновациите и бидејќи не беше задоволен со колосалниот успех на својот црно-бел телевизор Econo, кој во тоа време имаше огромен месечен удел на пазарот на телевизори.

Потоа беше измислен LCD телевизорот, а во 2009 година, Samsung го претстави својот револуционерен модел – Samsung LED телевизор. LED телевизорот го претставуваше врвот на сите иновативни технологии во тоа време, нудејќи неприкосновен квалитет на сликата благодарение на диодите што емитуваат светлина. Сите компоненти на Samsung LED телевизорот се првично дизајнирани, а бројот на патенти за овој модел надмина 3000.

Потоа, во 2017 година, Samsung го претстави првиот QLED телевизор во светот базиран на технологијата Quantum Dot без кадмиум на Саемот за Потрошувачка Електроника (CES). Иновативниот телевизор на оваа компанија беше во центарот на вниманието таа година и можеше да се пофали со совршен квалитет на слика и 100% опсег на бои.

Една година подоцна, компанијата го претстави моделот QLED 8K на пазарот, кој воведе 8K резолуција во оригиналната технологија Quantum Dot на Samsung. Истиот се одликуваше со директна технологија за позадинско осветлување на цело поле која прецизно го контролира балансот на осветлувањето на сите делови од сликата на екранот, како и технологијата 8K AI за подобрување на видео материјал со низок квалитет до ниво на живописна 8K резолуција, за прв пат во индустријата. Иновативните QLED 8K технологии на Samsung ја започнаа ерата на 8K.

„Во 2020 година, Samsung го претстави првиот телевизор во светот без рамка“, изјави Хајунчул Сонг од одделот за Развој на Производи. „Една година подоцна, дополнително ја зацврстивме нашата позиција како лидери во секторот, со воведување на Neo QLED технологија базирана на Quantum Mini LED екрани. Од FHD до 8K, направивме огромен напор да развиеме иновативни производи кои нудат специјализирано искуство засновано на потребите на корисниците“.

Постигнување супериорен квалитет на сликата со помош на детално истражување на човечкото однесување

Samsung продолжува да го нуди најдоброто можно искуство за гледање благодарение на водечкиот квалитет на сликата во индустријата. Сепак, што значи „добар квалитет на сликата“ за некој што работи на развој на слики?

„Квалитетот на сликата се смета за добар кога му дава на гледачот чувство за реалност и кога се чувствувате како да сте сведок на она што се случува на екранот во живо“, објаснува Јангзок Хан, програмер од H/W Labs. „За да се обезбеди добар квалитет на сликата, клучни се показателите за перформансите на приказот, како што се високата резолуција, високата осветленост и исклучителната претстава на боите. Исто така, важно е колку добро се избалансирани другите најсовремени технологии за прикажување, како што се дизајнот на чипови, алгоритмите за квалитет на сликата и звукот“.

Хан дополнително ја објаснува важноста на рамнотежата за правилен квалитет на сликата.

„Факторите кои најмногу влијаат на квалитетот на сликата се колку добро ги организирате различните соодветни технологии. Меѓу нив се оние кои се дизајнирани да го намалат изобличувањето и шумот за време на преносот на сликата, оние кои прецизно и раскошно ги репродуцираат боите и обезбедуваат остар контраст за поживописна, појасна слика и оние технологии за движење кои гарантираат дека движењето на предметите на екранот е непречено и непречено .

Невозможно е да се развие добар квалитет на сликата со помош на само една технологија, без разлика колку е таа исклучителна. Затоа Samsung, како еден од лидерите во оваа индустрија, е посветен на развој на иновативни технологии преку многу различни пристапи. Real Depth Enhancer, неодамна претставен на Neo QLED телевизорот од 2023 година, е една од новите функции што има за цел дополнително да го подобри квалитетот на сликата.

Кога човечките очи се фокусирани на некој предмет, вниманието е насочено кон тој објект со прилагодување на острината, јасноста и текстурата, како и околината во заднина. Технологијата на Samsung Real Depth Enhancer беше развиена врз основа на разбирање на ова човечко однесување и користи AI за автоматско одвојување на предметот од позадината за да и даде подобро чувство за длабочина на самата слика.

Исто така, технологијата Neo Quantum Matrix Pro го подобрува гледањето на фините детали преку прецизна контрола на квантните LED диоди на вкупно 13.684 нивоа. Ова прецизно прилагодување дава дополнителна димензија и чувство на реалност на сликите на екранот. „Нашата технологија Real Depth Enhancer е резултат на оптимизирање на сите релевантни технологии земајќи ја предвид човечката психологија, а не само подобрување на резолуцијата“, истакнува Хан.

Од 8K игри до уметнички дела на Samsung телевизори ерата на 8K технологија

Денес, корисниците се бомбардирани со нови содржини. Десетици илјади поединечни вести и содржини се објавуваат секој ден на сите платформи – но дали истото важи и за содржината создадена во 8K?

„Со неодамнешниот пораст на 8K уреди, вклучувајќи ги и паметните телефони, секој може да креира 8K содржина и да ја гледа во ултра висока резолуција“, вели Сангмин Ли, директор на Лабораторијата за Решенија за Квалитет на Слика. „Графичките картички со високи перформанси денес им овозможуваат на корисниците да играат игри со 8K, што значи дека веќе живееме во возраст од 8K UHD.

Сонг дополнително го објаснува порастот на 8K содржината на денешниот пазар. „Постои зголемена количина на 8K содржини достапни на социјалните медиуми, а уметниците создаваат дигитални уметнички дела во 8K“, вели тој. „Воведовме видео на YouTube во 8K во моделот на Neo QLED телевизор од 2023 година за да им овозможиме на корисниците да гледаат 8K содржини достапни на YouTube и да истражуваат дигитални уметнички дела, како што се слики во NFT формат.“

Samsung исто така е во првите редови на екосистемот за содржини 8К како лидер на асоцијацијата 8K, глобална непрофитна организација основана во 2019 година со цел да воспостави 8K стандарди и да ја прошири содржината 8K. Од февруари 2023 година, оваа асоцијација брои 33 членови, вклучително и Samsung, производители на ТВ панели, производители на чипови SoC и водечки креатори на содржина. Минатата година Samsung објави реклама за серијата Господар на прстените: Прстените на моќта, во 8K во соработка со Amazon Prime Video, исто така членка на 8K асоцијацијата.

Развојот на оптимален квалитет на сликата што го издигнува искуството на гледање на повисоко ниво

За да дознаеме повеќе за следните чекори на Samsung како лидер во индустријата за квалитет на слика 8K ерата, ги прашавме тројцата експерти за ТВ кои се нивните цели?

„Како програмер, најмногу ме исполнува кога ги слушам реакциите на корисниците кои велат дека сликите на екранот изгледаат реално“, вели Хан. „Мојата цел е дополнително да ги подобрам нашите алгоритми со оптимизирање на голем број компоненти за да добијам квалитет на слика што е „пореален отколку реален“ за гледачите“.

За Сонг, дизајнирањето технологии кои нудат вистинска вредност за корисниците е од најголема важност. „Одделот за Развој работи на создавање на најдобар квалитет на слика преку технолошки иновации, а јас сум повеќе ангажиран во оптимизирање на производите кои носат квалитетно искуство за што е можно повеќе корисници“, вели Сонг. „Ќе продолжам да размислувам за тоа какви други видови на вредност на клиентите можеме да понудиме.

И на крајот, од перспектива на Ли, целта е да им обезбеди на корисниците искуство кое оди подалеку од едноставно гледање содржина. „Најголемата вредност што може да ја даде екранот е да прикаже слики што изгледаат пореални за самата реалност“, објаснува Ли. „Благодарение на најдобрите алгоритми за квалитет на слика и водечките перформанси на звукот, понудениот оптимален квалитет на сликата им овозможува на корисниците да уживаат во омилената содржина без да се грижат за поставките на уредот. Нашата крајна цел е да понудиме совршен квалитет на сликата што им дава на корисниците можност целосно да уживаат во искуството на гледање кое оди подалеку од само гледање содржина“.
Следете ја Samsung Newsroom каде што ќе биде објавен вториот и последен дел од оваа серија за улогата на 8K ТВ уредите и иновативните технологии кои Samsung ги развива со цел на своите корисници да им овозможи најдобро можно доживување при гледањето.

За Samsung Electronics Co., Ltd.
Samsung го инспирира светот и ја обликува иднината со трансформативни идеи и технологии. Компанијата го редефинира светот на телевизори, паметни телефони, уреди за носење, таблети, дигитални уреди, мрежни системи и меморија, LSI системи, кастинг и LED решенија. За најновите вести, посетете ја прес-салата на Samsung на http://news.samsung.com.