Линијата на Android уреди наречена Legion, која Lenovo ја развива за гејмерите, доби два нови члена, а станува збор за смартфон и таблет уред.

Lenovo Legion Y90

Беше неизбежно гејмерската линија Legion да го добие Snapdragon 8 Gen 1 процесорот, кој сега е дел од Legion Y90 телефонот. Овој уред е достапен со 12, 16 и 18 GB RAM меморија. Првите две верзии доаѓаат со 256 GB внатрешна меморија, додека најдобриот модел има вкупно 640 GB внатрешна меморија или 512 GB UFS и 128 SSD меморија. Очекувано, уредот користи Android 12 оперативен систем со ZUI 13 кориснички интерфејс.

Legion Y90 има 6,92-инчен Samsung AMOLED екран (E4) со резолуција од 1.080 x 2.460 пиксели, стапка на освежување од 144 Hz и 20.5:9 формат, HDR10+ поддршка и речиси совршена репродукција на бои (deltaE <0,6). Највисоката осветленост е 1.300 нита. Времето на реакција е само 3,4 ms. Има и странични копчиња кои имаат функција L1, L2, R1, R2, како и две зони чувствителни на притисок на екранот кои делуваат како L3 и R3 функции.

За подобро искуство со игрите, телефонот има линеарни мотори со Z-оска и стерео звучници со поддршка за Dolby Atmos, кои се 40 проценти погласни од претходните генерации.

На предната страна има селфи камера од 16 MP, но таа е на работ за да не го нарушува екранот, додека на задната страна има главна камера од 64 MP со ултраширока од 13 MP. И двете се поставени кон центарот на уредот за да не ги извалкате со рацете, бидејќи уредот е дизајниран да се држи хоризонтално. Одзади е логото на Legion и RGB позадинското осветлување.

Legion Y90 се напојува со прилично голема батерија од 5.600 mAh, која овозможува 8 часа играње или 13 часа гледање видео. Поддржува брзо полнење од 68 W и може да се полни од 0 до 100 проценти капацитет за 35 минути. Уредот има два USB-C влеза, едниот на дното, а другиот од страна. Самиот телефон може да ја префрли стапката на освежување на екранот на 144, 120, 90 и 60 Hz во зависност од содржината за да заштеди батерија. Поддржува и 5G конекција, но нема 3,5 милиметарски приклучок за слушалки. Решението може да биде адаптер.

Во Кина веќе се добиваат однапред нарачки, додека отворената продажба започнува на 10 март. Верзијата со 12 GB RAM и 256 GB внатрешна меморија чини 610 евра, додека понапредните се очекува да бидат поскапи.

Lenovo Legion Y700

Lenovo Legion Y700 таблетот се напојува со Snapdragon 870 процесор, има 8,8-инчен AMOLED LCD екран со резолуција од 2.560 x 1.600 пиксели и брзина на освежување од 120 Hz. Поддржува HDR10, додека осветленоста е 500 нита. Поседува два странични звучника JBL, како и Z-axis мотори и поддршка за Dolby Vision и Dolby Atmos.

За разлика од телефонот, уредот нуди 3,5 милиметарски приклучок за слушалки и слот за microSD. Основниот модел доаѓа со 8GB RAM и 128GB внатрешна меморија, а има и верзија со 12GB RAM и 256GB внатрешна меморија. Таблетот се напојува со батерија од 6.550 mAh која би требало да биде доволна за 6 часа играње. Поддржува брзо полнење од 45 W и се полни до 100 проценти капацитет за 45 минути. Цената на основниот модел е 385 евра.