Претходно оваа недела, се шпекулираше дека Motorola ќе објави уште еден Moto смартфон  од средната класа. Тој ден веќе пристигна, бидејќи Motorola тивко го лансираше својот Moto G22. Овој смартфон има екран од 90 Hz, камера од 50 MP, батерија од 5.000 mAh и многу повеќе по прифатлива цена.

На предната страна на Moto G22 има голем 6,5-инчен Max Vision екран со резолуција од 1600 x 720 пиксели и поддржува стапки на освежување до 90 Hz. Претходните гласини сугерираа дека Moto G22 ќе пристигне со OLED екран. Сепак, тоа не се оствари бидејќи Motorola го испорачува уредот само со LCD панел.

Главната продажна точка на Moto G22 ќе биде системот на камери. По прифатлива цена од околу 140 евра, овој паметен телефон има примарен камера сензор од 50 мегапиксели. Покрај тоа, има уште три други објективи на камерата кои имаат f/2,2 ултраширок сензор од 8 MP, f/2,4 сензор за длабочина од 2 MP и f/2,4 макро сензор од 2 MP.

Moto G22 го покренува MediaTek Helio G37 процесор. Ова е осумјадрен чипсет со четири A53 јадра со такт од 2,3 GHz и четири A53 јадра со такт од 1,8 GHz. Овој чипсет е поврзан со 4 GB RAM и 64/128 GB простор за складирање. Овој нов смартфонн има и доделена фиока за MicroSD картичка и 3,5 милиметарски приклучок за слушалки.

Другите спецификации на Moto G22 вклучуваат предна камера од 16 мегапиксели, Android 12 надвор од кутијата, батерија од 5.000 mAh со поддршка за брзо полнење од 15W и странично поставен сензор за отпечатоци.