Xiaomi официјално ја претстави својата нова водечки серија на паметни телефони, Xiaomi 13 и 13 Pro.

Двата уреди се напојуваат со најновиот процесор Snapdragon 8 Gen 2 заснован на процесот на производство на TSMC од 4nm. Она што е можеби уште поважно во случајот на двата уреди е напредокот во сегментот на камерата и дизајнот. Уредите моментално се достапни само во Кина, но се очекува нивното пристигнување на пазарите ширум светот.

Xiaomi 13 Pro го задржа истиот екран од 6,73 инчи што го има Xiaomi 12 Pro, тоа е LTP панел со резолуција од 1.440 x 3.200 пиксели и променлива стапка на освежување од 120 Hz со HDR10+, Dolby Vision и HLG технологија, исто така, како DC Dimming (1.920 Hz) што ја регулира осветленоста на екранот. Екранот има и сензор за температура на бојата. Единственото подобрување е максималната осветленост на целата површина од 1.200 нити, додека максималното зголемување на осветленоста при репродукција на HDR видео може да достигне 1.900 нити.

Споменатиот процесор Snapdragon 8 Gen 2 е поврзан со LPDDR5X RAM и UFS 4.0 меморија.

Што се однесува до камерите, Xiaomi 13 Pro доби три задни камери од по 50 MP, но со значителни подобрувања. Познатиот 1-инчен сензор Sony IMX989 од Xiaomi 12S Ultra сега е поврзан со Leica леќи со отвор на бленда f/1.9 и хипероптичка стабилизација на слика.

Подобрена е и телефото камерата. Повторно е сензор од 50 MP, но со дополнителен 3x зум и елемент Leica Floating Lens, но со малку помал отвор на бленда f/2.0. Ултра широката камера не доби нова технологија, сепак се работи за камера од 50 MP (f/2.2) со макро поддршка, што значи и дека има автоматски фокус. Напред е селфи камера од 32 MP.

Батеријата е малку поголема со капацитет од 4.820 mAh и е поврзана со чипот Surge G1 на Xiaomi кој овозможува жично полнење од 120 W и безжично полнење од 50 W. Исто така, поддржано е реверзибилно полнење од 10 W.

Смартфонот има стерео звучници со Dolby Atmos технологија и IP68 сертификат за отпорност на вода и прашина. Достапен е со керамичка задна плоча во бела, црна и зелена боја, додека верзијата со панел обложена со кожа е во светло сина боја. Модулот на камерата има форма на „коцка“ со овални агли.

Xiaomi 13 доби 6,36-инчен екран со исти спецификации како и досега, со резолуција од 1.080 x 2.400 пиксели и стапка на освежување од 120 Hz, поддршка за Dolby Vision, HDR10+ и HLG, како и гореспоменатиот сензор за температура на бојата. OLED панелот има и максимална осветленост од 1.200 или 1.900 нити. Кога станува збор за задните камери, технологијата Leica се издвојува. Има главна камера од 50 мегапиксели (сензор Sony IMX800 од 1/1,49 инчи), ултра широка камера од 12 мегапиксели и телефото камера од 10 мегапиксели. На предната страна има камера од 32 MP.

Капацитетот на батеријата е 4.500 mAh и поддржува жично 67W, безжично 50W и реверзибилно полнење од 10W. Xiaomi 13 има стерео звучници Dolby Atmos со технологија Dolby Head Tracking, како и IP68 сертификат. Стаклената задна плоча е достапна во црна, светло зелена, светло сина, сива, бела, црвена и жолта, додека задната плоча со кожа е достапна само во светло сина боја.

Преднарачките во Кина се отворени, а испораката започнува на 14 декември. Xiaomi 13 во најприфатливата конфигурација од 8/128 GB чини 575 долари или 720 долари за најскапата верзија од 12/512 GB. Средината на понудата се состои од 8/256 и 12/256 GB конфигурации.

За најприфатливиот Xiaomi 13 Pro со 8/128 GB, треба да потрошите 720 долари, а за најскапиот со 12/512 GB, до 900 долари.

Глобалното лансирање и информациите за цените допрва треба да бидат објавени.