Новите телефони на Nokia се идеални за љубителите на ретро дизајнот и оние кои сакаат да се потсетуваат на некои поедноставни времиња

Вртете се назад во времето, да речеме, 1996 година. Првата Mission Impossible излегува во кината, а Spice Girls го имаат својот хит број 1 на сите радио станици – Wannabe. Има и dial-up интернет, а ако сте еден од среќните кои поседуваат мобилен телефон, тоа е дефинитивно Nokia (нема да зборуваме за Motorola или Siemens).

Ја споменуваме Nokia затоа што брендот штотуку лансираше два нови модели кои изгледаат како да излегле од 90-тите – Nokia 150 и 130. Идеални телефони за љубителите на ретро дизајнот и оние кои сакаат да се потсетуваат на некои поедноставни времиња.

Овие уреди изгледаат многу скромни во ерата на екстремно скапите водечки паметни телефони на преклопување, а ако овие модели ви се познати, во право сте бидејќи и двата веќе имаа свои истоимени претходници на пазарот.

Nokia 150

Нокиа 150 првпат беше најавена во 2016 година, а доби уште еден фејслифт во 2020 година. Сега, се врати во 2023 година, со поелегантен изглед и оскудни нови функции, пишува Tech Radar.

Нокиа е претпазлива кога станува збор за процесорот, но батеријата од 1450 mAh би требало да издржи неколку дена – и, да, може да се отстрани. Дали копнеете по деновите кога ќе извадите нова црна батерија слична на мини-диск од нејзиниот пластичен отвор, ќе ја извадите задната страна, ќе ја порамните и повторно ќе ја стегнете рамката и ќе го вклучите? Сега можете.

Во Nokia 150, добивате и многу основна задна камера од 0,3 MP (за контекст, iPhone 14 Pro и iPhone 14 Pro Max имаат главна камера од 48MP) и без предна камера. Работи со оперативен систем наречен S30+, а не Android, но главната карактеристика е приклучокот за слушалки од 3,5 милиметри, кој ретко се гледа на паметните телефони овие денови, со исклучок на најновите Xperia V на Sony и постарите модели Xperia 1 IV.

И двата модели се полнат преку сега архаичната микро USB порта. Има и MP3 плеер, диктафон (и за двата е потребна microSD картичка), FM радио приемник (жичен и безжичен двоен режим), вграден микрофон и звучник, плус IP52 сертификат – што значи дека прашината нема да влезе, но вода има можност.

Nokia 130

Nokia 130 не се разликува многу во однос на спецификациите, освен две главни работи: прво, воопшто нема камера и второ, каде што може да очекувате исечок за камера на задниот дел од телефонот, има прилично наместо голема тркалезна решетка за звучници.

Nokia го наведува само како „голем звучник“ и ветува „гласен звук“ од него. Заборавете на екранот Galaxy Z Fold 5, тука е скромниот 2,4-инчен QVGA екран со резолуција од 240 x 320 пиксели.

На американскиот пазар цената на овие телефони е само околу 50 долари, додека на европскиот пазар се очекува да биде слична – околу 50 евра. Но, цените се уште не се официјално потврдени, па земете ги со резерва.